• E-mail: info@zelenadomacnost.com
  • Petr Dobrý

Čmeláci

Proč je dobré mít na zahradě čmeláky - Proč jich ubývá - Jak jim pomoci - Jak je k nám nalákat

O čmelácích

Čmeláci jsou zdatní opylovači i sběrači. Umí výborně opylovat i rostliny s dlouhými úzkými kalichy, do kterých včely nedosáhnou. Na rozdíl od včel létají spokojeně i za chladného počasí a za deště, takže například v chladných jarních dnech účinně opylují mnohé květy v době, kdy včelky z úlů ani nevykouknou. Jsou neútoční a dobráčtí. Pobývají v pevných společenstvech, která jsou ale jednodušší než společenství včel.


V době všeobecného poklesu počtu včel v přírodě jsou čmeláci téměř poslední alternativou pro opylení květů a dobrou úrodu. Bez jejich přítomnosti jsme totiž ochuzeni nejen o pohled na jejich krásně zbarvené tělo a obratné přelétání z květu na květ, ale i o všechna ta jablka, hrušky, švestky a jiné zdravé dobroty na našem stole.


I čmeláků, tak jako skoro všech zvířat, o kterých je tento web, ubývá. Čmeláků dokonce dramaticky. Počátkem minulého století bylo ve světě několik set druhů čmeláků a v Československu téměř 30 druhů. V posledních desetiletích u nás některé druhy vymřely, jiné jsou vážně ohroženy. V jiných zemích je úbytek čmeláků ještě dramatičtější, v USA je zaznamenán pokles o neuvěřitelných 90 %. Na snímku je vyobrazen náš největší čmelák, s nímž se už na našem území bohužel nesetkáme.


Do života čmeláků zasahují lidé stále více. Pěstování monokultur přináší čmelákům ztrátu potravních zdrojů. Naše necitlivá snaha o kultivaci krajiny, ale i obliba sterilních, krátce střižených anglických trávníků, omezuje možnosti hnízdění a zimování čmeláčích matek, které bez vhodných úkrytů nemají šanci zimu přežít.


Aby toho nebylo málo, vypalujeme meze a stařinu (přestože je to zakázáno), a tak spolehlivě ničíme přezimující čmeláčí matky, čmeláčí hnízda i místa vhodná pro jejich budoucí hnízdění.


Čmelákům také prokazatelně škodí používání chemických prostředků na polích i zahradách, kdy zvláště na jaře dochází po aplikaci pesticidů a herbicidů k úhynu čmeláků. Jako by nestačilo, že jsme v minulém století zrušili většinu remízků, které poskytovaly útočiště pro mnoho živočichů a stejně tak zlikvidovali stodoly a sýpky, kde čmeláci poměrně snadno nacházeli místo pro hnízdění.


Proč je dobré mít na zahradě čmeláky

Čmeláci jsou oblíbení jak u dětí, tak dospělých, na rozdíl od mnoha dalších druhů hmyzu. Je krásné pozorovat let čmeláka z květu na květ, jak při cestě za potravou zvládne létat za větru i deště, přestože by vzhledem ke svým rozměrům, váze a velikosti křídel vlastně vůbec létat neměl. Potkat se koncem léta s nádherně vybarvenými mladými čmeláčími matkami je zážitek nejen pro chovatele čmeláků, ale i pro ty, kteří o nich nic neví. I laik totiž pozná, že to, co vidí, je mimořádné. A jako bonus nám čmeláci výborně opylí zahradu.


Jak je nalákat na zahradu a jak jim zde pomoci

Pokud jsme šťastnými majiteli alespoň mini zahrádky, můžeme poměrně snadno čmelákům pomoci s potravou a můžeme se pokusit je přilákat na takovou zahradu i k hnízdění. Ale pomoci může i majitel balkonu nebo lodžie (více o tom v sekci Živý dům tohoto webu).

Základem pomoci čmelákům je výsadba pestré směsi rostlin a stromů, aby od jara do podzimu v okolí domu něco kvetlo a čmeláci měli dostatek potravy. Čmeláci milují například hluchavky, květy ovocných stromů a vrby. Hlavně vrby jívy, které bohužel z naší přírody stále víc mizí, jsou na jaře pro své brzké kvetení hlavním zdrojem potravy probuzených královen.


Proto by na našich zahradách, ale i třeba v truhlících nebo na záhonku před panelovým domem měly kvést hmyzosnubné, medonosné rostliny, včetně těch velmi časných, a také vhodné keře a stromy. Královna a později dělnice nosí potomkům pyl bohatý na proteiny, který potřebují i pro sebe.


Následující seznam oblíbených čmeláčích rostlin rozhodně není úplný: ovocné stromy a keře, vrba jíva, ladoňka (zejména Scilla hispanica), zběhovec plazivý, hluchavky, rozmarýn, šalvěj, tymián, yzop, levandule, měrnice černá, šanta, meruzalky, plicník, brutnák, hadinec, dračík, hledík, vřesovec,česneky (i pažitka), orlíček, janovec metlatý, štírovník růžkatý, vikve, hrachor, úročník bolhoj, vlčí bob, zvonky, kostival, skalník,náprstník, kakosty, zimolez, máky, chrpa, štětka lesní, slunečnice ostrožka, topolovka, jirnice, svazenka, kyprej vrbice, hlaváč, máčka, rozchodníky, čimišník obecný, různé druhy zimolezů...


Nahrazení alespoň kousku trávy kvetoucí loukou čmeláci také velmi uvítají. A pokud ji nebudete sekat celou najednou, ale postupně, čmeláky přímo nadchnete. Nutno dodat, že louka je potěšením i pro nás díky množství barev květů, na kterých se stále něco děje. To vše anglický trávník nabídnout nemůže.


Jak už víme, čmeláci a chemické postřiky nejdou dohromady. Vysazovat rostliny, jejichž květy čmeláky lákají, a následně je ošetřovat postřiky proti mšicím a dalším škůdcům je skoro stejné, jako lákat psa na otrávenou uzeninu. Pes i čmelák neodolá.

TIP: Vynikajícím přirozeným likvidátorem mšic jsou třeba berušky (slunéčka), ale i zlatoočky nebo škvoři. Při jejich nalákání na zahradu ušetříme za postřiky a ušetříme si také práci. Hmyzáci to zvládnou za nás.


Pokud chceme pomoci ještě více, je dobrou volbou pořízení čmelínu. Čmeláci mají tu smůlu, že ke svému hnízdění potřebují suchý prostor vyplněný listím, mechem, suchou travou a nebo jiným teplodržným materiálem. Ten si do takového prostoru, na rozdíl například od ptáků, neumí nanosit. Dříve proto hnízdili v senících, stodolách, na půdách, ve starých myších hnízdech. Jenže kde dnes chudáci najdou třeba seník? I proto je každý nový čmeláčí prostor vítanou pomocí.

TIP: Jak by měl takový čmelín vypadat, najdete zde.

Chov čmeláků je podstatně jednodušší než chov včel medonosných, ale i tak je potřebné si o nich vše nastudovat. Čmelák je zákonem chráněný, a tak by jakákoliv naše manipulace s ním měla být znalá a k jeho prospěchu.

TIP: Vše o životě čmeláků naleznete zde.

Již v polovině 20. století řekl tehdejší český znalec čmeláků J. May: "Čmeláci jsou hubeni tak velkým počtem nepřátel a tak různými způsoby, že je skoro nepochopitelné, jak se mohli, při své poměrně slabé plodnosti, udržet do dnešních dní." A to v té době nic netušil o dnešních chemických postřicích nebo sterilních satelitních městečkách.


Přesto tu čmeláci s námi stále jsou a bojují. Pomozme jim jejich nelehký a krátký život ulehčit nebo ho těmto včelím medvídkům alespoň neztěžujme. Jen hlupák škodí svým věrným pomocníkům nebo je svým jednáním dokonce zabíjí.


Není nic hezčího, než pozorovat na zahradě čmeláky a přemýšlet, zda právě ten čmelák, na kterého koukáme, je ten náš z našeho čmelína, zda je to trubec, dělnice nebo královna a poslouchat, jak si při poletování na květech našeho květinového záhonu nebo naší chemicky neošetřené jabloně šťastně a spokojeně bzučí.


Zajímavé linky:

www.cmelaci.cz - vše o čmelácích a jejich chovu na zahradách

www.zelenadomacnost.com - sortiment čmelínů vyvíjených s českými odborníky na čmeláky, příslušenství ke čmelínům a směsi semínek pro opylovače

Autoři fotografií:
J.Čížek, M. Stuchl, Š.Synek a www.cmelaci.cz