• E-mail: info@zelenadomacnost.com
  • Petr Dobrý

O plších

U nás se můžeme setkat se třemi druhy plchů a jedním druhem plšíka. Tito hlodavci žijí nočním životem, a tak často ani nevíme, že tyhle milé a pohledné sousedy na zahradě máme. To platí především pro zahrady tzv. přírodní a nejčastěji v blízkosti lesa.


Největším plchem u nás je plch velký, který měří až 20 cm (bez ocasu) a vzdáleně nám svým skákáním ve větvích a huňatým ocasem může připomínat veverku. Kožíšek má ovšem na rozdíl od veverky stříbřitě šedý, někdy hnědý.


Plch zahradní je sice o něco menší než plch velký, ale zato je nejnápadněji zbarveným plchem a je nejméně vázaný na lesní biotop. Poznáme jej podle typické černé pásky přes oči.


Plcha lesního můžeme potkat na zahradách jen v části Západních Karpat.


Naopak nejběžnějším druhem na našich zahradách je plšík lískový, který odpovídá velikostí přibližně myši domácí.

Plši se živí všežravě, především listy, semeny, houbami, ovocem, ořechy, mnohými bezobratlými a jejich larvami, ale nepohrdnou ani ptačími vejci a dokonce ani mláďaty ptáků.


Plši jsou dnes u nás chráněným druhem, vyskytující se ve většině případů pouze lokálně. Důvodem jejich úbytku je, tak jako u mnoha jiných zvířat, ztráta přirozených a klidných stanovišť, kácení vykotlaných stromů, ničení křovin, ale i intenzivní zemědělství.


Proč je dobré mít na zahradě plchy

Přestože je na zahradě příliš potkávat nebudeme, protože žijí nočním a poměrně skrytým životem, bylo by škoda, aby z naší přírody vymizeli. Jen proto stojí za to se pokusit je na zahradě ubytovat.

Jak je přilákat na zahradu a jak jim zde pomoci

Tito sympatičtí savci mohou využívat naší zahradu, ale i půdu domu jako letní domov či zimoviště v období hibernace. Tento zimní spánek je velmi dlouhý a trvá obvykle sedm měsíců.


Očekávat zjevení plcha na zahradě plné chemie a řvoucích sekaček je stejné jako čekat, že mimozemští zelení mužíci přistanou právě u nás. Na anglickém trávníku nebo tújích si žádný, i sebešikovnější plch, hnízdo nepostaví, protože nemá z čeho, a i kdyby se mu to náhodou povedlo, zemřel by zde hlady.


Základním předpokladem k úspěchu je minimálně klidný kout na zahradě, ideálně s listnatými stromy nebo keři s hustou korunou. Ty plši využívají k výstavbě hnízd, ve kterých se ukrývají ve dne. Samozřejmě budou nadšeni, pokud najdou strom s nějakou dutinou.


Dutinu můžeme nahradit instalací budky pro plchy. Ta má, na rozdíl od budky pro ptáky, vchod ze zadní části.

Budku pro plchy můžete zakoupit zde.


Občas plši využívají i budky pro ptáky, a tak nás při kontrole budky může potkat nečekané překvapení a leknutí, že ta ptáčata uvnitř mají místo křídel ručičky. Plchem obsazenou budku lze poznat podle trusu na střeše.

Plchům můžeme koncem léta, kdy si dělají tukové zásoby na zimu, přilepšit například jablky, třešněmi, různými semínky a podobně.


Občas se stane, že si plch vybere jako svůj domov půdu nebo podlahu našeho domu. Není se čemu divit, je tam v bezpečí, suchu i relativním teple. Pokud to jen trochu lze, snažme se zde tato stvoření tolerovat. Pokud nás však ruší jejich noční aktivita, můžeme se pokusit o jejich šetrný přesun na vhodnější místo. Více v sekci Živý dům tohoto webu.


Plch asi nikdy nebude na zahradě tím sousedem, kterým se budeme moci pochlubit našim lidským sousedům nebo návštěvám. Ale každý živočich si zaslouží náš respekt a ochranu, protože jsme součástí jednoho ekosystému. V přírodě vše souvisí se vším, a tak třeba zmizení plcha z naší zahrady může znamenat přemnožení nějakého brouka, který byl doteď oblíbenou pochoutkou právě na plším jídelníčku.


Zajímavé linky:

Informace v češtině o plších jsou značně roztříštěné - za následující přehled dostupných informací a fotek děkujeme Monice Kukalové

https://www.biolib.cz/cz/taxon/id20699/

https://www.biolib.cz/cz/taxon/id20701/

https://www.biolib.cz/cz/taxon/id20697/

https://www.biolib.cz/cz/taxon/id20703/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Plchovit%C3%AD

https://cs.wikipedia.org/wiki/Glis_glis

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pl%C5%A1%C3%ADk_l%C3%ADskov%C3%BD

https://cs.wikipedia.org/wiki/Plch_zahradn%C3%AD

https://cs.wikipedia.org/wiki/Plch_lesn%C3%AD

https://www.priroda.cz/lexikon.php?detail=843

https://www.naturfoto.cz/plch-zahradni-fotografie-2987.html

plší budka k zakoupení

Autoři fotografií:

K. Soukupová, Wildlife World, Schwegler, Biolib, Monika Kukalová a také neznámí autoři.