• E-mail: info@zelenadomacnost.com
  • Petr Dobrý

Netopýři

Ze života netopýrů – Proč jich ubývá – Jak jim pomoci – Jak je ubytovat

O netopýrech

Netopýři jsou jediní savci žijící na našem území, kteří dokážou aktivně létat. Nejčastěji se s nimi setkáváme za letního soumraku, kdy je zahlédneme při lovu hmyzu nad rybníky, kolem pouličního osvětlení nebo na zahradách. Jsou opředeni mnoha mýty a fámami. V Česku žije 26 druhů netopýrů. Dožívají se až 40 let a jsou to vynikající letci. K dokonalé orientaci při letu používají echolokaci, což je schopnost navigovat se vlastním sluchem podle odrazů zvuku od předmětů.


Všechny druhy netopýrů jsou u nás chráněny. Jejich počet u některých druhů přesto dramaticky klesá.

V důsledku přetváření krajiny lidskou činností dochází k neustálému úbytku přirozených úkrytů netopýrů. Proto se řada druhů naučila využívat náhradní možnosti, které jim poskytují lidské stavby. Zde nacházejí klid a ochranu před vlivy počasí i před predátory. Velký význam mají tyto úkryty zejména pro letní kolonie samic s mláďaty. Můžeme je najít na půdách, za dřevěným obložením nebo za trvale otevřenými okenicemi chat, ve štěrbinách pod oplechováním střech, či ve škvírách pod prasklou omítkou, a pokud je mají k dispozici, tak také v netopýřích budkách. Sklepní prostory mohou naopak některým druhům sloužit jako zimoviště.


Při velkoplošných stavebních úpravách, kdy jsou často zcela zaslepovány veškeré štěrbiny i ventilační otvory, dochází nejen k ničení samotných úkrytů, ale často také k přímé likvidaci netopýrů, kteří po uvěznění v těchto úkrytech masově hynou. Některé druhy přitom využívají po mnoho let opakovaně stejné úkryty. Při jejich náhlé ztrátě je pro ně často nemožné najít si rychle odpovídající náhradu. Netopýři mají poměrně malé rozmnožovací schopnosti. Proto každá ztráta úkrytu může znamenat vážné ohrožení existence celé populace.


Pokud tedy máte na domě, chatě nebo chalupě netopýry na problematických místech (prasklina ve fasádě, kterou se chystáte zateplit…), je důležité udělat stavební úpravy ve vhodném období (ideálně v době, kdy tam zvířata nejsou) a vytvořit netopýrům náhradní úkryt pomocí vhodné netopýří budky. Ta by se měla instalovat ideálně na místo původního úkrytu nebo do jeho bezprostřední blízkosti. Dnes je k dispozici široký sortiment dřevocementových budek, které můžeme pověsit na fasádu, ale i přímo vložit do zateplení nebo vestavět do zdi, takže jsou z venku téměř neviditelné. Netopýři vždy využívají pouze existující otvory a škvíry a nemohou se prokousat zdí.


Pokud sídlí netopýři na vaší půdě a vy řešíte problém s jejich trusem, nebo potřebujete konzultovat stavební úpravy, velmi rádi vám poradí odborníci z České společnosti pro ochranu netopýrů ČESON. Více v kapitole Živý dům tohoto webu.


TIP: Při náhodném záletu netopýra do obytných či jinak využívaných prostor budovy není třeba podléhat panice. V letním období postačí otevřít okna dokořán, roztáhnout pečlivě záclony, zhasnout a odejít z místnosti, případně se posadit ke stěně. Zdravý netopýr obvykle brzy sám odletí. Při předčasném probuzení v předjarním období je dobré zavolat odborníky z nejbližší záchranné stanice pro živočichy nebo přímo ČESON, kteří si pro tohoto zbloudilého netopýra přijedou a poskytnou mu potřebnou péči do doby, kdy bude možno jej vypustit do přírody.

Tolik potřebné zateplování domů bez instalace náhradních úkrytů může některé druhy netopýrů zcela vyhubit. Přitom jsou to nesmírně zajímaví a užiteční živočichové, kteří jen mají tu smůlu, že je lidé moc neznají, a tak se jich bojí.

Proč je dobré mít na zahradě nebo domě netopýry


Mít netopýry v sousedství je velmi prospěšné, protože zbavují naše okolí obtížného hmyzu. Tuzemští netopýři jsou totiž hmyzožraví. Každý jedinec uloví za noc množství hmyzu odpovídající až 1/3 jeho hmotnosti. Lidskou krev opravdu nesají. Jejich trus lze také využít jako vynikající hnojivo.


Jak je nalákat k nám (na zahradu nebo dům) a jak je nevyhnat při případných přestavbách?

Pokud zatoužíme pořídit si tyto nové noční sousedy, je potřeba jim vytvořit vhodné úkryty.

Základní pravidla pro vyvěšování netopýřích, ideálně dřevocementových, případně dřevěných, budek jsou:

  • Instalace minimálně 3 m vysoko, některé druhy netopýrů preferují výšku 5 – 6 m.
  • Orientace budek na JV až JZ stěny budovy.
  • Před vchodem do budky musí být volný letový prostor.


Pro budky vyvěšované na stromy platí stejná pravidla – minimální výška i nutnost volného vletového prostoru budky.

Více izolované budky mohou poskytnout netopýrům i zimní úkryt, ostatní jsou výborné pro letní kolonie matek s mláďaty.

TIP: Plastové a polystyrenové budky nejsou optimální. Nejsou paropropustné, a tak se vlhkost kumuluje uvnitř a při větší kolonii netopýrů ubytovaných v budce může dojít k prosáknutí vlhkosti na fasádu. To u dřevocementových budek nehrozí.


Jak už víme, netopýři jsou extrémně věrní svým úkrytům a jen neradi osidlují nový prostor. Naštěstí však razí teorii, že pokud někde už nějaký netopýr byl, je to tam určitě zajímavé. Tohoto zvyku lze využít využitím netopýřího trusu, kterým vymažeme nově zřízené úkryty.

TIP: Netopýří trus můžete zakoupit ZDE. Výtěžek z jeho prodeje jde na pomoc netopýrům.


Samozřejmě, že jedna věc je netopýry ubytovat a druhá je postarat se jim o dostatek potravy. Jak již víme, netopýři se živí hlavně hmyzem, a proto je dobré, aby na zahradě bylo od jara do podzimu dostatek květů, které hmyz přitahují. Protože hmyz přitahuje i vodní plocha, je dobré na zahradě udělat i alespoň malé jezírko. Hmyz "nasáklý" pesticidy a dalšími chemickým postřiky je pro netopýry, ale i jiné živočichy škodlivý. Proto se snažíme chemie vyvarovat.

Netopýři mají tu smůlu, že je lidé moc neznají, a tak se jich bojí. Naštěstí přibývá počet lidí, kteří se snaží pro jejich záchranu něco udělat a instalují na své domy nebo zahrady nové úkryty. Pokud se k tomu také odhodláme, odměnou nám bude nejen okolí bez komárů, ale i možnost večerního počítání vyletujících netopýrů z naší budky. A nebojme se, netopýr se dokáže díky echolokaci vyhnout i síti, proto opravdu do lidí nenaráží a do vlasů se nám rozhodně nezamotá.


Zajímavé linky:

ČESON - organizace zabývající se ochranou netopýrů

Náš soused netopýr - přehledný web ČESONu s radami co dělat při nálezu netopýra, při stavbě nebo rekonstukci domu...

Zelená domácnost - široký sortiment netopýřích budek na strom i zeď, do zateplení, detektory netopýrů...

Zajímavý členek o netopýrech najdete zde.

Autoři fotografií:

Schwegler, ČESON