O ježkovi
Kdo by neznal tohle pichlavé a přitom oblíbené zvířátko. Známe ho již z dětství - z obrázků ježků s jablíčky na zádech v knížkách. Přitom ježek jablka nejí. Ukázka toho, jak málo toho ve skutečnosti o ježcích víme. Přitom jsou to milá a užitečná stvoření, kterých bohužel ubývá.
U nás žije ježek východní a západní. Ti se mírně liší svým vzhledem, ale ne způsobem života. Přes den je ježek obvykle schovaný ve svém úkrytu v hromadě listí nebo větví. Zato v noci je velmi aktivní a na cestě za potravou ho prozrazuje hlasité dupání a funění.
Pro přírodu je ježek velmi užitečný. Živí se totiž živočichy, kteří ve větším množství přírodě i člověku škodí. Jeho jídelníček se skládá z hmyzu, žížal, ale také slimáků a šneků. Vyhledává také různé druhy ovoce a různé bobule.
Je velký milovník jídla. Když může, každou noc zkonzumuje až 70 g potravy.
Ježci jsou samotáři, více ježků pohromadě můžeme pozorovat jen v období páření a při péči matky o potomky. Ježčí otec se o své potomky nestará.
Ježčí letní námluvy provází ještě větší funění a více dupotu, než je v životě ježků obvyklé. Cca za 35 dní po spáření se narodí mláďata, kterým ihned po porodu začínají růst měkké bodliny. Mláďata musí velmi rychle vyrůst do váhy alespoň 400 g, aby měla šanci přežit zimu.
I dospělí ježci se musí na zimu vykrmit. V říjnu až listopadu, při poklesu teplot, upadají ježci do stavu hibernace. Zimní spánek jim pomůže přečkat nepříznivé počasí a nedostatek jídla. Na jaře se obvykle probouzí v březnu nebo dubnu.
TIP! Ježek může dlouhodobě žít pouze na takové zahradě, kde se nepoužívají chemické prostředky na likvidaci různých "škůdců". Ty totiž zahubí bohužel nejen škůdce, ale velmi často i ježky.
Kdysi tak hojný ježek v poslední době z naší krajiny mizí. Důvodů jejich poklesu je více. Asi nikoho nepřekvapí, že za nimi je velmi často člověk.
Jen těm šťastnějším ježkům se podaří najít vhodný a bezpečný úkryt na zahradě, kde není jen anglický trávník sekaný několikrát týdně, anebo v krajině, kde se nepotká se psem, sekačkou nebo kombajnem.
Ti ostatní tak dlouho bloudí krajinou, až skonči pod koly aut na silnici, nebo zmrznou dříve, než objeví nějaký ten kompost nebo zapomenutou hromadu listí či sena.
Proč je dobré mít za souseda ježka
Ježek je nejen skromný, ale i užitečný soused. Pomůže nám zbavit zahradu nepříjemných tvorečků, které bychom sami vyháněli ze zahrady jen obtížně. Má rád housenky, slimáky, šneky, ale také nám pomůže s podzimním úklidem některého popadaného ovoce.
Jak je přilákat na zahradu a jak jim zde pomoci
Ježci jsou teritoriální zvířata. Potřebují tedy poměrně velké území, kde si v noci hledají potravu. Základ je tedy umožnit ježkovi snadný vstup na zahradu, kterým by mohl nerušeně přicházet a odcházet. Stačí mezera mezi plaňkami plotu, chybějící cihla ve zděném plotě a podobně. Je lepší udělat takových vchodů více. Zvýšíme tím pravděpodobnost, že si ježek naši zahradu najde a třeba i vybere za svůj domov. Kdo by si přál svou zahradu oživit veselým prvkem, dá se pořídit i speciální průchod pro ježka.
Lákat je můžeme umístěním vhodného jídla pro ježky. Ježci mají výborný čich, pokud se v okolí pohybují, misku s jídlem dříve nebo později najdou a naučí se k ní chodit pravidelně. Samozřejmě jen v případě, že ji nezapomeneme doplňovat. Nicméně pravidelné krmení v době, kdy je dostatek potravy, není nutné. Ježek si umí potravu obstarat sám.
Ježek potřebuje také pít. Pokud žijeme v lokalitě, kde není rybník nebo potok, kam by se mohl ježek chodit napít, neuškodí alespoň malé jezírko s dešťovou vodou. Nebo mu můžeme připravit misku s vodou. "Našeho" ježka určitě potěší, když se nebude muset trmácet napít někam daleko.
Náš tip: Rady, čím ježky dokrmovat, naleznete ZDE. Lze zakoupit i speciální granule pro ježky ZDE.
Nově máme v nabídce i v ČR vyrobenou krmnou stanici pro ježky, najdete ji ZDE.
Pokud chceme, aby se u nás ježek usadil natrvalo, je potřeba mu vyhradit klidný koutek zahrady, kde může nerušeně přes den odpočívat. Takovým úkrytem může být hromada listí a větví, hromada sena, husté keře a podobně.
Samozřejmě, že ježek velmi ocení i domeček pro ježky. I ten umístíme do klidného koutu zahrady. Některé slouží k pobytům ježků na zahradě od jara do podzimu. Dřevocementový ježčí domek je natolik izolovaný, že může dobře posloužit i jako zimní úkryt.
Domky mohou sloužit i pro úkryt celé ježčí rodinky, takže když se poštěstí, můžeme pozorovat za soumraku celou rodinku v přímém přenosu. Ježci jsou svým domovům poměrně věrní, pokud se jim na zahradě líbí, vrací se na ni řadu let.
Je potřeba si uvědomit, že pravděpodobnost osídlení zahrady ježkem se zvyšuje tím více, čím méně budete používat chemická hnojiva a postřiky. Čím větší část zahrady ponecháte jen tak přírodě, tím šance zvýšíme. Ježek a sterilní uklizená zahrada zkrátka nejdou příliš dohromady.
I na uklizenou zahradu můžeme ježka nalákat na nějakou dobrotu, ale zdrží se jen krátce a rychle bude dupat pryč někam, kde je mu příjemněji. A to by byla určitě škoda, ne?
Zajímavé linky:
Články, které se hlouběji věnují ježkům, najdete zde.
www.jezekvnouzi.estranky.cz - co dělat, když najdete malého ježka, nemoci ježků…www.zelenadomacnost.com - ježčí domky, misky, krmení i knihy o zvířatech najdete na jednom místě
Autoři fotografií:
K. Soukupová, Wildlife World, Schwegler, lilacgrove.co.uk, anglické neziskové weby na ochranu ježků a také neznámí autoři.